eBook Cover

Για να δείτε το ψηφιακό μας βιβλίο ανοίξτε τον σύνδεσμο:

The Little Prince – Reworked from an environmental perspective

Το συνεργατικό μας ψηφιακό βιβλίο είναι έτοιμο! Δημιουργήθηκε από όλους τους μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων (Ιταλία, Ρουμανία, Λιθουανία και Ελλάδα) στο έργο Erasmus+/eTwinning: “The Little Prince-let’s take care of the environment in which we live!”. Οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών των τμημάτων Ε’ και Στ’ τάξεων διάβασαν την ιστορία “Ο Μικρός Πρίγκιπας” του Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ και ανέλυσαν τα μηνύματα σχετικά με το περιβάλλον. Έπειτα, έγραψαν περιλήψεις για τα καφάλαια που τους ανατέθηκαν και εικονογράφησαν τις σελίδες τους με τις ζωγραφιές τους. Δουλεύοντας διαθεματικά στο μάθημα της αγγλικής γλώσσας, μεταφράστηκαν τα κείμενα στα αγγλικά με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών της Αγγλικής γλώσσας.

EL Funded by the EU PANTONE PANTONE