Βαρκαδα
Boatride

Στις 12 Μαρτίου, μαθητές και εκπαιδευτικοί της Ε’ και  Στ’ τάξης του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα: Erasmus+ «Ο Μικρός Πρίγκιπας-Ας φροντίσουμε το περιβάλλον που ζούμε!», μαζί με τους φιλοξενούμενους εκπαιδευτικούς και μαθητές από Ιταλία, Λιθουανία και Ρουμανία, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν και να απολαύσουν την ομορφιά του υδροβιότοπου της λίμνης Κερκίνης.

Η περιοχή της Κερκίνης εντάσσεται στους 10 υγρότοπους διεθvoύς σημασίας της Ελλάδας και περιλαμβάνεται στις 196 σημαvτικές περιoχές για τα πoυλιά της Ελλάδας ως Περιοχή Ειδικής Πρoστασίας.

Η εκδρομή μας στην λίμνη ήταν μια μοναδική εμπειρία που μας έδωσε την ευκαιρία να ανακαλύψουμε την φυσική ομορφιά της περιοχής, την πλούσια πανίδα και χλωρίδα αλλά και την γαλήνη της.

Απολαύσαμε την οργανωμένη βόλτα με ποδήλατα στα αναχώματα της λίμνης και βαρκάδα με μπλάβες. Πληροφορηθήκαμε πολλά και ενδιαφέροντα στοιχεία για τα διάφορα είδη (θηλαστικών, αμφίβιων, ψαριών, ερπετών και πουλιών) που συναντούμε εκεί.

Bike ride 1
IMG 20240312 115721 1