29 – 01 – 2018: Γενέθλια της βιβλιοθήκης μας! Η καλλιτεχνική ομάδα «Το χωνί και το μελώνι» στο σχολείο μας

4η χρονιά λειτουργίας της δανειστικής μας βιβλιοθήκης!

Με αφορμή λοιπόν τα τέταρτα γενέθλια, προσκαλέσαμε στο σχολείο μας την καλλιτεχνική ομάδα «Το χωνί και το μελώνι» και όλα τα παιδιά μας είχαν την εμπειρία κατά τάξη να παρακολουθήσουν ένα πρόγραμμα σύντομων αφηγήσεων με αλληλουχία και με συνοδεία ζωντανής μουσικής. Στη συνέχεια, συμμετείχαν σε ομαδικά παιχνίδια. Η όλη δράση διήρκησε δύο μέρες.

Ποια όμως ήταν η θεματική των παραμυθιών αλλά και των παιχνιδιών; Το δάσος και οι σπάνιες ομορφιές του με τα οποία ασχολούμαστε όλη τη χρονιά φέτος.

Ειδικότερα, τα παιδιά κάθε τάξης άκουσαν σύντομους μύθους για την ιστορία δέντρων όπως το πεύκο, τη δρυ, το κυπαρίσσι, την πικροδάφνη, αφηγήσεις για τα δέντρα και τη ζωή τους στις πόλεις (Θ. Χορτιάτη, «Η κυρά της αυλής»), νορβηγικές ιστορίες  για τα ζώα του δάσους, τις συνέπειες της διαταραχής του οικοσυστήματος αλλά και ιστορίες για αναδάσωση. Στα μεγαλύτερα παιδιά διαβάστηκε και το γράμμα του φύλαρχου των Ινδιάνων προς τον ΟΗΕ για την προστασία της γης. Τα παιδιά κάθε τάξης, πριν φύγουν από το χώρο της βιβλιοθήκης, συμμετείχαν και σε ένα περιβαλλοντικό παιχνίδι που προσομοίωνε με απλό και εύληπτο τρόπο την τροφική αλυσίδα και τις συνέπειες που ακολουθούν αν σπάσει ένας κρίκος της.

Ακολούθησαν κατά τάξη παιχνίδια όπως κρυπτόλεξα, σταυρόλεξα, παντομίμες, αινίγματα κ.α. που αξιοποιούσαν όλα το λεξιλόγιο του δάσους ώστε τα παιδιά να έχουν την ευκαιρία με παιγνιώδη τρόπο να εξοικειωθούν με αυτό. Δείτε μερικά στιγμιότυπα…

Τα σχόλια έχουν κλείσει.