Μουσικά προγράμματα του σχολείου μας

Συμμετοχή του σχολείου στο 2ο Φεστιβάλ Παιδείας του Δήμου Καλαμαριάς στις 3.4.2012 και στις εκδηλώσεις «Σχολείο και Πολιτισμός 2012» που διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης με την υπεύθυνη πολιτιστικών προγραμμάτων Χαρούλα Τερζιτάνου, στο Θέατρο Ν. Βότση, με το μελοποιημένο έργο των Οδυσσέα Ελύτη και Δημήτρη Λάγιου Ο Ήλιος ο Ηλιάτορας.

Στις εκδηλώσεις συμμετείχαν μαθητές των τάξεων Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ στην ορχήστρα, τη χορωδία και όλων των απαγγελτικών μερών του ποιήματος, κάτω από την καθοδήγηση, τη διδασκαλία και τη διεύθυνση της δασκάλας της μουσικής, κυρίας Μαρίας Δεμερτζή.

Συνδέσεις:

1. Λίγα λόγια για το έργο του Οδυσσέα Ελύτη Ο ήλιος ο ηλιάτορας

Αποσπάσματα βίντεο (αν ο browser σας δεν υποστηρίζει .mp4 κάντε κλικ «Αποθήκευση Συνδέσμου ως…» και ανοίξτε τα από τον υπολογιστή σας):

1. Ο ηλιάτορας 1

2. Ο ηλιάτορας 2

3. Ο ηλιάτορας 3

4. Ο ηλιάτορας 4

5. Φωτογραφίες

Συμμετοχή των μαθητών της ΣΤ΄τάξης του 20ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς στην ραδιοφωνική εκπομπή του Δημοτικού Ραδιοφώνου Θεσσαλονίκης Fm 100,6 στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «παρέα με ένα ραδιόφωνο».

Συνδέσεις:

1. Λίγα λόγια για τη ραδιοφωνική εκπο?πή

2. Ο ήλιος ο ηλιάτορας

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *